Skip to main content

The Frugal Five: #30

 The Frugal Five: #30


With inflation on the rise and our salaries not being able to keep up, it seems like we have taken a pay cut and must be more careful with our money.   The Frugal Five is a series where we celebrate our daily or weekly activities that help us live a frugal life.    


Last week was a little hard to get anything accomplished, so I needed to give myself grace.   Although I did try to be as frugal as possible, I also needed to keep my life together.    


1- Car Pooling 

My son has practice everyday and meets on the weekend.   With gas prices and time restraints the way they are, it would be challenging for us to get him to and from practice and school.   Therefore, we carpool with a teammate who lives down the road.  Since the pool is on the way home from work, I really do not have any extra expenses.   However, I do have to stay late every night at work.     I use this time productively, so there is really little downside.   


2- Leftovers from Work 


My work provided dinner for us because we worked late again this week.    After everyone got all they wanted, there was still a lot of food leftover.    Therefore I was permitted to take the leftovers home.    I took home a half pan of BBQ chicken, Beans, Potato Salad and a Packet of Rolls.     It made for an easy and delicious Friday dinner with leftovers for the freezer.    


3- Prepared the Garden for Winter 


This week the weather turned very cold and we had frost overnight several times.    It was time to pull off the tomatoes, take the tomato plants out and prepare the beds for winter.   This yielded XX cups of chopped tomatoes for the freezer.    


4- Refrigerator Clean Out 



I noticed that our refrigerator was very full this Friday, so I really didn’t want to purchase a lot of food this week.    Therefore, I took inventory of my refrigerator and freezer before making my meal plan for the week.    This way I only shopped the sales and our minimal needs for the week.   In addition, I froze items from my refrigerator that may have gone bad by the end of the week. 


5- Baking Bread


I made Cinnamon Raisin Bread to enjoy for breakfast this week.   If I were to purchase the equivalent product, it would have cost me between $5.00 and $9.00.    Baking White Bread cost about $0.52 when I created my post in 2019, so I estimate it would not cost more than $1.00 per loaf now.   


Do you want to see what we did last week?   

Just click on the picture for the link. 


Please leave a comment below with your ways of saving money this week. 


Comments

Popular posts from this blog

2025 Updated Breakfast Under $1.00

On the USDA Website, their thrifty grocery budgets range from  $25.70 to $72.80 per week ($3.67 - $10.40 per day) per person.   The two factors that determine the amount allocated are age and sex.  With such a small amount of money allocated daily for food and my attempt to eat healthily, I need to plan each week carefully.     With the Bird Flu hitting America hard recently, the egg is no longer a humble star but is turning into a luxury.     A dozen eggs cost $5.49 or $0.46 each.  At this price, I am looking at other options for breakfast.   Breakfast is a great place to add value to your meal planning.    It can be the cheapest or most expensive meal.  The choice is up to you.    NOTE: Prices are for the Northeast area for March 1,  2025 Let’s look at breakfasts that come in at or under $1.00.     Beagle and Cream Cheese ($0.69 per serving) Kroger Prices Bagels (6ct)- $2...

The Frugal Five: #88

  The Frugal Five: #88 With inflation on the rise and salaries not increasing, our ability to make ends meet keeps going down.    Therefore, we must be more careful with our money.   The Frugal Five is a series where we celebrate the daily or weekly activities that help us live a frugal life.     This week I am exploring how to keep costs down during busy weeks.    Keeping dinner on the table instead of eating out is one of my strategies to get the job done.    Here are some of my tips and trips.    1- Free-Bee Pick Up  Over the last month, we have been blessed with several Free-Bees.  First, a friend gave us a dozen eggs from his chickens.  In addition, we picked up several photos with discount codes from Walgreens and CVS.   Next, we used our local grocery store coupons for several free food items such as seltzer water, ice cream, etc.   Then, we picked up toothpaste and eyeliners from ...

Meal Planning: #287

  Menu Plan #287 NOTE-  1- Click on the picture and get a link to a post sharing the recipe.  2- Although all prices were correct at the time of the blog postings, the current cost of preparation of these dishes may be higher due to inflation and location.      August  USDA Low Food Plan According to this plan, our family would have a budget of $185.60 per week.  We elevate our dining experiences by including fresh fruits, vegetables, and higher-quality meats.  Since we have health concerns and are active individuals, we limit our processed food choices.          Here is what we did this week to make our week easier:   Breakfast Options:  Yogurt Muffins Egg Sandwiches Lunch Options: Grilled Chicken  Salads Chicken Salad Monday Hamburgers Roasted Potatoes Corn  Tuesday Street Tacos Salad Wednesday Enchilada Salad Chips w/ Salsa Thursday Leftovers Friday Chicken Parmesan Pasta Sal...