Skip to main content

2025 Updated Breakfast Under $1.00


On the USDA Website, their thrifty grocery budgets range from  $25.70 to $72.80 per week ($3.67 - $10.40 per day) per person.   The two factors that determine the amount allocated are age and sex.  With such a small amount of money allocated daily for food and my attempt to eat healthily, I need to plan each week carefully.    


With the Bird Flu hitting America hard recently, the egg is no longer a humble star but is turning into a luxury.     A dozen eggs cost $5.49 or $0.46 each.  At this price, I am looking at other options for breakfast.  


Breakfast is a great place to add value to your meal planning.    It can be the cheapest or most expensive meal.  The choice is up to you.   


NOTE: Prices are for the Northeast area for March 1,  2025


Let’s look at breakfasts that come in at or under $1.00.    


Beagle and Cream Cheese ($0.69 per serving)

Kroger Prices

Bagels (6ct)- $2.49 or $0.42 each

Cream Cheese (8oz)- $2.19

Single Serving (1 oz): $0.27

Daily Cost= $0.69    



Egg Burrito ($0.44 per serving)

Kroger Prices

Fajita Tortilla (20 ct)- $2.29

Single Serving: $0.12

Eggs (12 ct)- $5.49

Single Serving: $0.46 

Cheddar Cheese (2 cups)- $2.29

Single Serving (2 Tablespoons)- $0.14

Daily Cost= $0.72


Cereal and Milk ($.50 per serving)

Kroger Prices

*Malt-O-Meal Cereal (13 Servings) $4.29

Single Serving: $.26

Milk (Gallon)- $2.89

Single Serving (1 cup)- $0.18

Daily Cost: $0.44


*PRO TIP- I can find cereals for less than $0.26  per serving using the following strategies: sales, coupons, and IBOTTA.  If you can find these deals, you will pick up name-brand cereal and come out with a cheaper breakfast option.  


Hard Boiled Eggs and Banana ($1.13 per serving)


Kroger Prices: 

Eggs (12 ct)- $5.49

Single Serving: $0.46 x 2 = $0.92

Banana (estimated price)- $0.21

Daily Cost: $1.13


Oatmeal ($0.30 per serving)


Kroger Prices 

Oatmeal (42 oz/30 servings)- $4.39

Single Serving (½ cup dry)- $0.15

Peanut Butter (16 oz)- $2.29

Single Serving (1 oz)- $0.15

Daily Cost: $0.30



Yogurt Cup and Banana/Apple ($1.00 to $1.49 per serving)

Kroger Prices

Yogurt Cup- $0.79

Apple (estimated price)- $0.70

Banana (estimated price)- $0.21


* PRO TIP- I find single yogurt cups on sale or through using coupons for $0.50 regularly.   Another way to have yogurt cheaper is to make your own.    In addition, if you select a smaller apple, then that will also lower the price.    It is within reason to get this meal at around $1.00.    


*PRO TIP- If you have an Aldi in your area, try their bagels because they are consistently cheaper than Kroger’s.   However, pay attention to your sale flyers and stock up when the prices dip lower than Aldi’s.   


New Meals Under $1.00


Basic Muffins ($0.27)

Kroger Prices

Martha White Muffin Mix: $1.09/6 or $0.18

Milk (Gallon)- $2.89

Single Serving (½  cup)- $0.09


Sugar Toast ($0.46)

Kroger Prices

Toast (20 slices) - $1.79

Single Serving: $0.9 x 2 = $0.18

Butter (1 pound) -$4.29

Single Serving (1 tablespoon) = $0.14

Sugar- $3.99/4 pound

Single Serving (1 Tablespoon): $0.07

Cinnamon- $1.25/1.94 oz (1 Teaspoon) $0.07

Daily Cost: $0.46


NOTE: You can reduce the cost by baking your bread from scratch. 


Breakfast Rice ($0.57)

Kroger Prices 

White rice- 1.89/32 oz (3 cups cooked) = $1.35

Milk (Gallon)- $2.89

Single Serving (2  cups)- $0.36

Butter (1 pound) -$4.29

Single Serving (3 tablespoon) = $0.43

Cinnamon- $1.25/1.94 oz (1 Teaspoon)=$0.07

Salt: $0.79/26oz or $0.03/1 oz: (½ teaspoon)= $0.03 

Raisins: $4.49/22 oz: (1 cup) = $1.13

Total Recipe: $3.37/6

Daily Cost: $0.57


Previously under $1.00 but NOT now. 


French Toast ($1.35 per Serving)

Kroger Prices 

Eggs (12 ct)- $5.49

Single Serving: $0.46 x 2 = $0.92

Toast (20 slices) - $1.79

Single Serving: $0.9 x 2 = $0.18

Butter (1 pound) -$4.29

Single Serving (1 tablespoon) = $0.14

Syrup (24 oz)- $2.49

Single Serving = $0.11

Daily Cost: $1.35


Eggs and Toast ($1.26 per serving)

Kroger Prices 

Eggs (12 ct)- $5.49

Single Serving: $0.46 x 2 = $0.92

Toast (20 slices) - $1.99

Single Serving: $0.10 x 2 = $0.20

Butter (1 pound) -$4.29

Single Serving (1 tablespoon) = $0.14

Daily Cost: $1.26


It is important to note that the inflation continues to push prices up.   


What is your favorite breakfast?   


Comments

Popular posts from this blog

Black Bean and Corn Salad--> $0.44 per Serving

  Black Bean and Corn Salad This recipe comes from Pennies & Pancakes.   Unfortunately, this blog is no longer active, so I am not sure how much longer we will have access to her recipes.    Here is the link:   Black Bean and Corn Salad.   Therefore, I am repeating her recipe below, because it is just that good.  Makes 7 Cups  Ingredients:  2 15 oz. cans low-sodium black beans (drained and rinsed) 1 15 oz. can sweet whole kernel corn (drained and rinsed) 1 red bell pepper (diced) 1/3 cup red onion (finely diced) 2 scallions (finely diced) 2 cloves garlic (minced) 1/3 cup diced cilantro 2 Tbsp. lime juice (Or the juice of 2 limes) 1 tsp salt *opt. 1 small jalepeno (minced) Directions:  Open and rinse both the black beans and the whole-kernel corn.   Then place them into a bowl.  Next, cut up the pepper and onion.   Add it to the bowl.  Finely chop the cilantro and scallions,  and mince the garlic to add t...

The Frugal Five: #49

  The Frugal Five: #49 With inflation on the rise and our salaries not being able to keep up, it seems like we have taken a pay cut and must be more careful with our money.   The Frugal Five is a series where we celebrate the daily or weekly activities that help us live a frugal life.     .          1- Haircut Savings Since haircuts are $30 per cut plus tip, each time my husband asks me to cut his hair, I am happy to.    This is a huge saving!   He gets his hair cut every other week, so on average, we save $60 per month on just his haircuts.    2- Beverages from Home  Each day I make coffee and take a travel mug with me to work.   In addition, I make homemade tea to pack for my lunch.    Since Starbucks’ coffee prices have gone up, my daily savings for my daily coffee has increased to about $5.75 per day.    In addition, sodas at work run about $2.00 per...

The Frugal Five: #46

  The Frugal Five: #46 With inflation on the rise and our salaries not being able to keep up, it seems like we have taken a pay cut and must be more careful with our money.   The Frugal Five is a series where we celebrate the daily or weekly activities that help us live a frugal life.     This week I focused on garden frugal ideas and savings.  Gardens take a lot of work and can take a chunk of cash.   Let's see how we can keep the price down and get the same results.          1- Free Seeds  How can we get free seeds and when do we start planting for the spring?   Previously, I was able to pick up seeds from my local library through a seed-sharing program.   However, since we moved, my local library doesn’t participate in this type of program.     Therefore, I looked for other opportunities to secure free seeds.   I found the Free Seed Project.  Through this ...