Skip to main content

Quiet Luxury Facial



Quiet Luxury Skin Care

Quiet Luxury is an essential part of living the Sweet Life, but is the price tag too much to handle? If you have unlimited funds, then purchasing the best, highest-priced products would be easy.    However, most of us are feeling the pinch of inflation, stagnant wages, and concerns regarding the health of the economy, so using our knowledge, creativity, and strategies to get similar results at a much cheaper price tag is important.   This is where quiet luxury comes in.      


Quiet luxury is a fashion and lifestyle trend characterized by an understanding of elegance, premium materials, and timeless design.    However, my version of quiet luxury is getting the most luxurious life while maintaining your financial health.     


Look at purchasing products through the pricing triangle.   The pricing triangle is a basic concept that allows you to choose 2 of the 3 criteria when purchasing an item.   The 3 criteria include:  Time, Price, and Quality of Materials/Ingredients.   I focus on effort and quality of ingredients.   By practicing patience when shopping, you can get the lowest price for quality items.   Sometimes this includes shopping in unusual places, but more about that in a later post.   


Let’s dig into how to create a facial experience at home on a budget.    First, I start with a consistent skincare routine and then add a facial 1 - 2 times per month.  

Skincare Routine

Morning

  • Gentle Cleanser: Garnier SkinActive Micellar Cleansing Water, for Waterproof Makeup $11.99/13.5 oz

  • Moisturizer:  e.l.f. Daily Hydration Moisturizer→ $9.00

  • Sunscreen: Neutrogena Ultra Sheer Dry-Touch Sunscreen Lotion (SPF 70)--> $8.88/3 oz

Evening 

  • Make Up Remover and Cleanser: Garnier SkinActive Micellar Cleansing Water

  • Treatment: The Inkey List Retinol ($10)

  • Moisturizer: e.l.f. Daily Hydration Moisturizer

Total: $40

Monthly Routine (DIY Spa Facial)

  • Step 1: Remove your Make Up and Cleanse your Skin

    • Investment:

      • Garnier SkinActive Micellar Cleansing Water, fro Waterproof Makeup $11.99/13.5 oz→ As a bonus, CVS consistently runs a $2.00 store coupon and sometimes will offer a rebate on this product.   

    • Apply cleanser to your face and clean your face in small circles, rinse and towel dry.   

  • Step 2: Exfoliate your Skin

    • Investment: 

      • Aveeno Positively Radiant Brightening and Exfoliating Face Scrub→ $10.99/5 oz (NOTE:  CVS runs sales and deals on a regular basis.) 

      • Beauty 360 Invigorating Apricot Facial Scrub→ $5.19/6 oz

    • After cleansing your skin, apply the facial scrub and gently rub your face in small circles to remove dead skin.  When finished scrubbing, rinse and towel dry.   

  • Step 3: Steam your Face

    • Option 1: The typical DIY method is to bring about 1 liter of water to a boil, then pour it into a bowl.   Let the water cool for about a minute before placing your face about a foot away from the water.      Place a towel over my head to maintain the steam and intensify the experience.    Be careful because the experience can get hot quickly.   

    • Option 2: Facial stemers are available online.  The steamers range from $40.00 - $150.00.    When using steamers, follow their instructions.   

  • Step 4: Face mask

    • Investment:   I use a variety of masks based on sales, coupons, and rebates.     

    • Follow individual mask instructions.   

  • Step 5: Tone your skin

    • Investment: e.l.g. Keeping Your Balance Toner→ $9.00/5.07 oz

    • To reduce waste, use your hands instead of a cotton pad.   Place a few drops in the palm of your hand, rub together and pat the toner on your entire face.    Let the product dry before applying moisturizer.  

  • Step 6: Moisturize

    • Investment: e.l.f. Daily Hydration Moisturizer→ $9.00/2.53 fl. oz.

    • Rub the moisturizer in layers on your skin from the top of your face down to your chin.    By applying in layers, you are giving the moisturizer time to sink into your skin.   

  • Step 7: Jade Roller

    • Investment: A Jade Roller is a beauty tool with a smooth, round stone attached to a handle, which is rolled across your skin.   Jade Rollers range from $6.00 to $45.00.   

    • The purpose of using a Jade Roller is to get your blood flowing in your face and de-puff your skin by pushing the lymphatic fluids through your skin.    The best technique works from the center of your face, rolling up and outwards in circles.    Use firm but not severe pressure when rolling.    

    • Pro Tips: 

      • If the process hurts, you're rolling too hard; reduce the pressure.   

      • Always roll upwards, not down.   

Comments

Popular posts from this blog

Menu Planning: #245

  NOTE-  1- Click on the picture and get a link to a post sharing the recipe.  2- Although all prices were correct at the time of the blog postings, the current cost of preparation of these dishes may be higher due to inflation and/or location.      March USDA Thrifty Food Plan ccording to this plan our family would have a budget of $186.20 per week.  Given our health concerns, we struggle to maintain this budget, but I am going to try to make this happen.    Cost Saving Tip of the Week: Check your sale flyers for loss leaders.   Each week grocery stores advertise specific products at a great price to get you in the store.   Recently, I have noticed a very specific time frame for getting these deals.   Good luck and happy hunting.   Here is what we did this week to make our week easier:   Refrigerator Clean Out Pre-cut all vegetables for the week Pulled older items to the front for easier consumption C...

Menu Planning: #250

  NOTE-  1- Click on the picture and get a link to a post sharing the recipe.  2- Although all prices were correct at the time of the blog postings, the current cost of preparation of these dishes may be higher due to inflation and/or location.      March USDA Thrifty Food Plan According to this plan our family would have a budget of $186.20 per week.  Given our health concerns, we struggle to maintain this budget, but I am going to try to make this happen.    Cost Saving Tip of the Week: When I purchase fruit for the week, it helps to calculate the cost per serving vs. the cost in general.   For example, this week a whole watermelon was on sale for $3.99 each.    When it is cut up, the watermelon will yield at least 20 servings which will place the cost per serving at $0.20.    Here is what we did this week to make our week easier: Breakfast Options:  Hard Boiled Eggs Yogurt Homemade Breakfast ba...

Menu Plan #307

  Menu Plan #307 NOTE-  1- Click on the picture and get a link to a post sharing the recipe.  2- Although all prices were correct at the time of the blog postings, the current cost of preparation of these dishes may be higher due to inflation and location.      February 2025  USDA Thrifty Food Plan According to this plan, our family would have a budget of $189.30 per week. Since March has 4 weeks, our monthly budget is $757.20.   We elevate our dining experiences by including fresh fruits, vegetables, and higher-quality meats.  Since we have health concerns and are active individuals, we limit our processed food choices.    Grocery Shopping Tip:     Utilize your grocery store’s loyalty program. This month, my 2 primary grocery stores have provided me with store coupons for bread, Silk milk, jelly candy, frozen vegetables, and Bali coconut water.  Here is what we did this week to make our week easier: ...