Skip to main content

Garden Salsa- $0.28 per 16 oz Jar

 

My Salsa Making journey began with a bumper crop year.    That is right, I had

an overabundance of Tomatoes and Jalapeno Peppers and didn’t know what to

do with them.  My family enjoys salsa and we always have salsa and chips on

hand.    So, Salsa making was the answer.    However, I was surprised that my

family devoured it quickly and wanted more- MUCH More.  Now we try to make

as much salsa as possible to sustain us throughout the year.   


No Garden- No Worries. You can make this either from canned tomatoes/Rotel

or fresh ones. Just adjust the recipe to fit the product your using. This method will just cost a little more, but the taste and flavor is well worth the effort.

 

Ingredients

2 lbs Tomatoes

2 Jalapeno Peppers 

1 Medium Onions

½ Bunch of Cilantro

2 teaspoon Salt 

1 Pepper

1 Garlic Powder 


Directions: 


Dice and Cook the tomatoes in a slow cooker for 5-6 hours on low.  

 


Process the cooked tomatoes through a Food Mill. 


   


Chop Onions, Jalapeno Peppers and Cilantro. 

  


Then add to the processed tomatoes. 



Finally add the spices (salt, pepper, garlic powder) and taste for spice

adjustment.  

 

Can Salsa following the IOWA State University Extension and Outreach (https://www.extension.iastate.edu/benton/sites/www.extension.iastate.edu/files/benton/HS21%20Canning%20Salsa.pdf ) or stored in the refrigerator. 



~ Savings ~

Cost Breakdown:


Regular Shopping 

2 lbs Tomatoes: $2.00

2 Jalapeno Peppers: 0.50

1 Medium Onions: $0.30

½ Bunch of Cilantro: $0.50

2 teaspoon Salt 

1 Pepper

1 Garlic Powder

** Estimate on the spices: $0.03


Total Recipe Cost: $3.33

Cost per Pint Jar (16 oz): $ 1.11


NOTE: I use the tomatoes and Jalapenos I grow from the garden so my cost for

these items is FREE.    Thus lower my cost to $0.83 or just $0.28 for 16 oz. 


The contender (Kroger Salsa- 16 oz): $1.39


Savings: 

W/O Garden: 20%

W/ Garden: 80%


“Over the Year” Scenario 


Homemade Salsa: 12 X $1.11= $13.32

Homemade Salsa w/ Garden: 12 x $0.28 = $3.36

Kroger Salsa: 12 x $1.39 = $16.68


Money Savings: 

W/O Garden: $3.36

W/ Garden: 13.32


What is your favorite thing to preserve?


Comments

Popular posts from this blog

2025 Updated Breakfast Under $1.00

On the USDA Website, their thrifty grocery budgets range from  $25.70 to $72.80 per week ($3.67 - $10.40 per day) per person.   The two factors that determine the amount allocated are age and sex.  With such a small amount of money allocated daily for food and my attempt to eat healthily, I need to plan each week carefully.     With the Bird Flu hitting America hard recently, the egg is no longer a humble star but is turning into a luxury.     A dozen eggs cost $5.49 or $0.46 each.  At this price, I am looking at other options for breakfast.   Breakfast is a great place to add value to your meal planning.    It can be the cheapest or most expensive meal.  The choice is up to you.    NOTE: Prices are for the Northeast area for March 1,  2025 Let’s look at breakfasts that come in at or under $1.00.     Beagle and Cream Cheese ($0.69 per serving) Kroger Prices Bagels (6ct)- $2...

The Frugal Five: #88

  The Frugal Five: #88 With inflation on the rise and salaries not increasing, our ability to make ends meet keeps going down.    Therefore, we must be more careful with our money.   The Frugal Five is a series where we celebrate the daily or weekly activities that help us live a frugal life.     This week I am exploring how to keep costs down during busy weeks.    Keeping dinner on the table instead of eating out is one of my strategies to get the job done.    Here are some of my tips and trips.    1- Free-Bee Pick Up  Over the last month, we have been blessed with several Free-Bees.  First, a friend gave us a dozen eggs from his chickens.  In addition, we picked up several photos with discount codes from Walgreens and CVS.   Next, we used our local grocery store coupons for several free food items such as seltzer water, ice cream, etc.   Then, we picked up toothpaste and eyeliners from ...

Meal Planning: #287

  Menu Plan #287 NOTE-  1- Click on the picture and get a link to a post sharing the recipe.  2- Although all prices were correct at the time of the blog postings, the current cost of preparation of these dishes may be higher due to inflation and location.      August  USDA Low Food Plan According to this plan, our family would have a budget of $185.60 per week.  We elevate our dining experiences by including fresh fruits, vegetables, and higher-quality meats.  Since we have health concerns and are active individuals, we limit our processed food choices.          Here is what we did this week to make our week easier:   Breakfast Options:  Yogurt Muffins Egg Sandwiches Lunch Options: Grilled Chicken  Salads Chicken Salad Monday Hamburgers Roasted Potatoes Corn  Tuesday Street Tacos Salad Wednesday Enchilada Salad Chips w/ Salsa Thursday Leftovers Friday Chicken Parmesan Pasta Sal...