Skip to main content

Classic White/Wheat Bread ($.52 per loaf)

Classic White/Wheat Bread ($.52 per loaf)


When I was moving into my first apartment, my mom bought me my first cookbook.  The red covered
Betty Crocker Cookbook. It was this cookbook that started me on my journey to learn how to cook
and maintain a grocery budget.  Admittedly at first I was not very good at it, but eventually it became
easier and I started to stretch out and experiment with recipes outside my comfort zone.  

Below is my modified Traditional “white” Bread Recipe, but in honor of its roots here is the link to the
original recipe:

Ingredients
2- 2½  cups all-purpose flour
½ cup wheat flour
1 tablespoons sugar
1 tsp. salt
1 tablespoons oil
1 tablespoon dry yeast
1 cups very warm water (120°F to 130°F)

Steps
1. Sift 2 ½  cups all purpose and ½ cup wheat flour with the salt  in large mixing bowl.


2. Place yeast and sugar in the warm water to proof. (Tip: Mix warm water and sugar first.  This will
produce a better response by the yeast.)

3. Combine oil, yeast mixture, and dry ingredients.  Then mix with a dough hook until it comes
together in a ball.  


4.  I let the mixer continue to mix for about 4-5 minutes until the dough is smooth and elastic.  


5. I form a ball with the dough and place in a greased bowl turning the ball so all sides have grease
on them.  Cover and let rise in a warm place for about 60 minutes or the dough doubles.



6. Place dough on a floured surface and knead for about 5 minutes.  Then roll into a log shape that
fits into your greased loaf plan (9x5x3 or 8 1/2x4 1/2 x 2 1/2 inches).

7. Place dough into greased pan and let rise for another 60 minutes.

8. Move oven rack to low position so that tops of pans will be in center of oven. Preheat oven to
425°F.
9. Bake 25 to 30 minutes or until loaf is deep golden brown and sound hollow when tapped. Remove
from pans to wire rack. Brush loaves with butter (if desired); cool.


My family loves it when I make the time to bake my wheat bread.  We enjoy it in sandwiches, french
toast, croutons, or any other way we would normally use sandwich bread.  If you haven’t tried
making your own bread, then give it a try and let me know how it turns out.


~ Savings ~
Cost Breakdown:

Regular Shopping
2 ½  cups all-purpose flour ($1.79 for 5 lb or 16 cups) = $0.28
½ cup wheat flour ($1.99 for 5 lb or 16 cups) = $0.06
1 tablespoons sugar ($1.89 for 4 lbs or 144 Tablespoons) = $0.02
1 tsp. Salt (.49 for 26 ounces or 129 teaspoons) = $0.01
1 tablespoons oil ($2.19 for 48 oz or 96 Tablespoons) = $0.02
1 tablespoon dry yeast  ($2.99 for 4 oz or 13 Tablespoons) = $0.13
1 cups very warm water (120°F to 130°F)= $0.00

Total Recipe Cost = $0.52
Cost per loaf of bread = $0.52

The Contender:
Kroger Pan Bread
Cost Per Loaf= $1.99

Savings:
Regular Shopping=$1.47 or 73%

"Over a Year" Scenario:

General Shopping
Homemade White/Wheat Bread 1 X per week or 52 X per year = $27.04
Kroger Pan Bread 1 X per week or 52 X per year = $103.48

*Money Saved = $76.44

I know that making bread can be a little intimidating, but it is easy to master with a little
practice. Give it a try and let me know how it goes.

Comments

Popular posts from this blog

Keeping Cool Without an AC- Part 5

  The news is full of headlines indicating that energy shortages are on the horizon for most of the world. Over the decades, we have become reliant on the coolness of our air conditioners and have forgotten how we survived without them. It is now time to rediscover how to stay cool without our AC. Our 5 part series provides ideas on how to beat the heat this summer without the AC.     House Adjustments- Part 2 By placing house plants, such as English ivy, ficus, and spider plants, throughout your home, you can drop the overall temperature of your house by 10 degrees. In addition, house plants are air purifiers and add oxygen to your home.     For quick relief, create a personal mister to help drop the temperature of your skin: thus making you feel colder. Some people combine a spray bottle and a fan to create a cooling effect. However, I use just the spray bottle with cold water throughout the day and it keeps me cool. In addition, we use coo...

Meal Planning: #287

  Menu Plan #287 NOTE-  1- Click on the picture and get a link to a post sharing the recipe.  2- Although all prices were correct at the time of the blog postings, the current cost of preparation of these dishes may be higher due to inflation and location.      August  USDA Low Food Plan According to this plan, our family would have a budget of $185.60 per week.  We elevate our dining experiences by including fresh fruits, vegetables, and higher-quality meats.  Since we have health concerns and are active individuals, we limit our processed food choices.          Here is what we did this week to make our week easier:   Breakfast Options:  Yogurt Muffins Egg Sandwiches Lunch Options: Grilled Chicken  Salads Chicken Salad Monday Hamburgers Roasted Potatoes Corn  Tuesday Street Tacos Salad Wednesday Enchilada Salad Chips w/ Salsa Thursday Leftovers Friday Chicken Parmesan Pasta Sal...

Frugal Five: #73

  The Frugal Five: #73 With inflation on the rise and salaries not increasing, our ability to make ends meet keeps going down.    Therefore, we must be more careful with our money.   The Frugal Five is a series where we celebrate the daily or weekly activities that help us live a frugal life.     1- “Potluck” lunch At work this week, we are having a potluck appetizer/dessert party for a colleague’s 60th birthday.  Everyone is expected to bring an appetizer or dessert for the party.    Since there will be a lot of food provided by everyone, I am not bringing my lunch that day and will eat from whatever people have brought.   In addition, on Friday, our social committee is providing us with a turkey lunch feast.     2- Picking up a Cheap Turkey This week at Kroger, if you spend $25.00, then you can purchase a Kroger turkey for just $0.49 per pound.  Although we do not prefer dark meat, we decided to take ...