Skip to main content

Quinoa Salad ($.66 per serving)

Quinoa Salad ($.66 per serving)
Potluck Lunch on a Budget
My husband’s group is having a potluck lunch this Thursday to celebrate the holidays.  He was assigned a side dish. Unfortunately I am working all week, so in order to provide a reasonably priced dish which is fresh and yummy, we choose a salad.  A Quinoa Salad--- Yummy. I had downloaded this recipe from a website a while ago and not planning on posting it, so unfortunately I do not know where to give credit for this recipe.  If you know, please comment below.
Quinoa Salad
Servings = 8

Ingredients

1 ¼ cup of Dry Quinoa
1 Can of Black Beans
¼ of a Red Onion
2 Cups of Corn
1 Medium Sized Tomato
1 TBSP Finely Chopped Cilantro
1 Lime Juice

Directions

Cook the quinoa and place into a big bowl or Tupperware container.  
 
Caramelize the corn by roasting it in a frying pan with a bit of olive oil and garlic for flavor.     
                 

Add all ingredients together into the bowl, squeeze lime juice, add salt and pepper, and stir it all together.                       
   
~ Savings ~


Cost Breakdown:

Regular Shopping
1 ¼ cup of Dry Quinoa ($3.99/ 16 oz = $2.00)
1 Can of Black Beans ($.69 can = $.69)
¼ of a Red Onion ($.40 per onion =$.10 )
2 Cups of Corn ($.45 per can X 2=$ .90)
1 Medium Sized Tomato (Roma Tomatoes @ $.99 lb = $.50)
1 TBSP Finely Chopped Cilantro ($.99 per bunch = $.50)
1 Lime Juice ($.59 per lime= $.59)

Total Recipe Cost = $5.28
Cost Per cup Serving = $0.66

The Contender:
I haven’t found a fair contender for this recipe yet.  If you know of one, please leave a comment below.

Comments

Popular posts from this blog

2025 Updated Breakfast Under $1.00

On the USDA Website, their thrifty grocery budgets range from  $25.70 to $72.80 per week ($3.67 - $10.40 per day) per person.   The two factors that determine the amount allocated are age and sex.  With such a small amount of money allocated daily for food and my attempt to eat healthily, I need to plan each week carefully.     With the Bird Flu hitting America hard recently, the egg is no longer a humble star but is turning into a luxury.     A dozen eggs cost $5.49 or $0.46 each.  At this price, I am looking at other options for breakfast.   Breakfast is a great place to add value to your meal planning.    It can be the cheapest or most expensive meal.  The choice is up to you.    NOTE: Prices are for the Northeast area for March 1,  2025 Let’s look at breakfasts that come in at or under $1.00.     Beagle and Cream Cheese ($0.69 per serving) Kroger Prices Bagels (6ct)- $2...

The Frugal Five: #88

  The Frugal Five: #88 With inflation on the rise and salaries not increasing, our ability to make ends meet keeps going down.    Therefore, we must be more careful with our money.   The Frugal Five is a series where we celebrate the daily or weekly activities that help us live a frugal life.     This week I am exploring how to keep costs down during busy weeks.    Keeping dinner on the table instead of eating out is one of my strategies to get the job done.    Here are some of my tips and trips.    1- Free-Bee Pick Up  Over the last month, we have been blessed with several Free-Bees.  First, a friend gave us a dozen eggs from his chickens.  In addition, we picked up several photos with discount codes from Walgreens and CVS.   Next, we used our local grocery store coupons for several free food items such as seltzer water, ice cream, etc.   Then, we picked up toothpaste and eyeliners from ...

Meal Planning: #287

  Menu Plan #287 NOTE-  1- Click on the picture and get a link to a post sharing the recipe.  2- Although all prices were correct at the time of the blog postings, the current cost of preparation of these dishes may be higher due to inflation and location.      August  USDA Low Food Plan According to this plan, our family would have a budget of $185.60 per week.  We elevate our dining experiences by including fresh fruits, vegetables, and higher-quality meats.  Since we have health concerns and are active individuals, we limit our processed food choices.          Here is what we did this week to make our week easier:   Breakfast Options:  Yogurt Muffins Egg Sandwiches Lunch Options: Grilled Chicken  Salads Chicken Salad Monday Hamburgers Roasted Potatoes Corn  Tuesday Street Tacos Salad Wednesday Enchilada Salad Chips w/ Salsa Thursday Leftovers Friday Chicken Parmesan Pasta Sal...